فقط 1.490.000 تومان

آفر ویژه تور گرجستان

رزوراسیون کلیه هتلهای دبی  - بلیط رفت و برگشت پرواز 

فقط 300 درهم

رزرو پرواز و هتل با بیشترین کیفیت و بدون محدودیت

فقط 32 دلار

آبشار راین

آبشار راین آبشاری در دامنه‌های کوه هزار است. این آبشار یکی از جاذبه‌های طبیعی گردشگری می‌باشد. این آبشار که به نام «زر رود» هم شناخته می‌شود در ۱۴ کیلومتری جنوب غربی راین و بر دامنه‌های جبههٔ شرقی کوه هزار فرو می‌ریزد. آبشار زر رود از ریزش رودخانه‌ای پدید می‌آید که سرچشمه‌های آن در ارتفاعات بالادست و از دل دامنه‌ها و دیواره‌های برف گیر هزار همچون تاج خروس جریان می‌یابد. آبشار راین طی ۴ مرحله فرو می‌ریزد که مرحلهٔ اول ۳ متر و پس از آن ۴ متر، مرحله سوم از لبه پرتگاه تا نقطه‌ای که سنگ بزرگی در دیواره‌ها قفل شده و مرحلهٔ بعد ریزش از سنگ بزرگ تا کف سنگی حوضچهٔ آبشار و پخش آب بر دیواره سنگی شیب دار و حرکت در لابه لای بیدها و کنارهٔ دیواره بلند سنگی می‌باشد. به دلیل وجود شیاری در محل ریزش آب، حرکت نمودن در پشت آبشار و لذت بردن از خنکای ذرات آب تجربه‌ای مثال زدنی را بوجود می‌آورد که این تجربه در زمستان تبدیل به یخ نوردی ساده و هیجان‌آور می‌گردد. همچنین مسیر اصلی صعود، به قله از دامنه روبروی آبشار آغاز می‌شود. مسیر حرکت تا ارتفاع ۳۲۰۰ متری در حاشیهٔ رودخانه ادامه دارد و پونه‌ها و گل‌های وحشی طول راه را در بر گرفته‌اند خاطرنشان کرد: این صحنه یکی از زیباترین و شکوهمندترین مسیرهای کوهپیمایی استان کرمان را بوجود آورده است.

سایر جاذبه های گردشگری

ارگ راین

ارگ راین، بزرگترین بنای خشتی بعد از ارگ بم با مساحتی بیش از بیست و دو هزار متر مربع، نشسته بر تارک تاریخ، میراث ارزشمند و ثروت فرهنگی تاریخی که سالیانه میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است. این ارگ در جنوب غربی شهر کنونی راین و بر بلندای تپه ای قرار گرفته است.
دور تا دور قلعه را حصاری در برگرفته که ارتفاع آن بیش از ۱۰ متر است. تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است که با سردربزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه دارد. قلعه، عناصری چون بازار، مسجد، زورخانه و عامه نشين دارد.
قلعه راین یکی از مهم ترین آثاری است که می تواند بر تاریخ کهن این خطه گواهی دهد و برسند موجودیت راین قبل از اسلام مهر تائید نهد. این قلعه مدرک گویایی است که گفته می شود قدمت و سابقه این دیار را به دوره ساسانیان می رساند. قلعه هایی با قدمت و سابقه بیشتر در این محل وجود داشته که بر اثر حوادث طبیعی از بین رفته اند.
در زمان يزدگرد سوم، اعراب به فرماندهی مجاشع این مسعود سلمی، هنگام فتح ایالت کرمان، نتوانستند به قلعه راین که دژی مستحکم بود، وارد شوند. در قرن ششم هجری قمری، جنگ بهرام شاه با ملک ارسلان در نزدیکی همین قلعه بوقوع پیوست که راینی ها از قلعه خارج شدند و به نفع ملک ارسلان جنگ را به پایان رساندند.

مکان های مذهبی

مرقد مطهر امامزاده شیرخدا، امامزاده سید علی و امامزاده زید در شهر راین است. نسب شیرخدا با واسطه به امام صادق (ع) نسب امامزاده سید علی با ۱۰ واسطه به امام حسن مجتبی(ع) و نسب امامزاده زید با ۷ واسطه به امام موسی کاظم (ع) می رسد. مرقد شیرخدا در خیابان امام خمینی (میدان شیرخدا) و مرقد امامزاده سیدعلی و امامزاده زید در خیابان طالقانی می باشد.
درختان از جاذبه های طبیعیش هر راین می توان به چنارهای هزار ساله ی مسجد جامع و سرو ۴۰۰ ساله که در مقابل حرم امامزاده زید (انتهای خیابان شریعتی) واقع است اشاره کرد.

دهانه آتشفشانی

از دیگر جاذبه های طبیعی راین می توان به بزرگترین دهانه آتشفشانی در نزدیکی روستای قلعه حسن علی به همراه ۱۴ دهانه کوچکتر و چشمه های آب معدنی اشاره کرد. در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب راین و در مسیر یکی از رودخانه های کوه هزار، چشمه های آب معدنی از دسته آیهای کلورید سدیک بیکربنات کلسیم سنگین و شبیه آب معدنی آریاژ ایزره فرانسه وجود دارد و برای درمان بیماری های راشیتیسم و روماتیسم مؤثر است. در خصوص معادن نیز لازم است به معدن مرمر راین اشاره کرد که شهرت جهانی دارد. حرم حضرت علی(ع) و عمارت تاج محل، زیباترین بنای تاریخی هند، گویای مرغوبیت مرمر راین است.
 

کوه هزار

کوه هزار، به دلیل داشتن هزار نوع گیاه گوناگون، هزار نامیده شده است. و با ارتفاع ۴۵۰۱ متر، مرتفع ترین کوه جنوب ایران و ارتفاعات مرکزی کشور است ، روستاهای دامنه کوه هزار مانند دودران زیارتگاه، باب زنگی و گیشیگان، با آب و هوایی بسیار دلپذیر و آبشاری زیبا که در دل آن کوه قرار دارد در فصل بهار و تابستان پذیرای دوستداران طبیعت هستند. هزار با وسعت ۹۰۰ کیلومتر مربع، سرچشمه رودخانه هایی چون هلیل رود، هفت کوسک، چاری و تهرود است. یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی کوه هزار، آبشار زیبایی است که در ۱۴ کیلومتری شهر راین قرار دارد.
 

صنایع دستی

مهم ترین و معروف ترین صنایع دستی راین، صنایع فلزکاری است. کارد و چاقوی ساخت صنگتعران راین، معروف و مشهور میباشد. بافت فرش دستباف هم در این منقطه رواج دارد.

تصاویر: 
کلیه حقوق به آزانس مسافرتی تاپ سیر تعلق دارد.شمارنده