فقط 1.490.000 تومان

آفر ویژه تور گرجستان

رزوراسیون کلیه هتلهای دبی  - بلیط رفت و برگشت پرواز 

فقط 300 درهم

رزرو پرواز و هتل با بیشترین کیفیت و بدون محدودیت

فقط 32 دلار

۱۰ شهر برتر جهان برای زندگی

بهترین شهر های جهان برای زندگی از دید واحد اطلاعات اکونومیست ۲۰۱۸ که در تازه ترین گزارش خود منتشر کرد که کشورهای استرالیا، کانادا و ژاپن دارای بیشترین سهم در بین ۱۰ شهر برتر جهان برای زندگی هستند. شهر وین اتریش پس از ۷ سال صدر نشینی ملبورن به عنوان بهترین شهر انتخاب شد، این اولین بار است که یک شهر اروپایی این مقام را کسب می کند. شهر های ملبورن از استرالیا و اساکا از ژاپن نیز در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. این رتبه بندی براساس ۳۰ معیار در ۵ گروه بود که  شامل ثبات، بهداشت و درمان، فرهنگی و محیط زیستی، آموزشی و زیرساختی می باشد. با ما همراه باشید تا جزییات بیشتری از این رتبه بندی بدانیم.


در رتبه بندی امسال بهترین شهرهای جهان برای زندگی، شهر ملبورن استرالیا پس از آنکه ۷ سال به عنوان بهترین شهر جهان برای زندگی معرفی می شد، امسال جایگاه خود را به وین اتریش داد. این نخستین بار است که یک کشور اروپایی توانسته است جایگاه نخست بهترین شهر برای زندگی را در رتبه بندی واحد اطلاعات اکونومیست ۲۰۱۸ از آن خود کند.

10 شهر برتر جهان برای زندگی ملبورن

رتبه بندی ۱۴۰ شهر مختلف جهان هر ساله و از نظر معیار های مختلفی از قبیل ثبات سیاسی و اجتماعی، میزان جرم و جنایت، سطح آموزش و دسترسی به مراقبتهای بهداشتی مورد بررسی قرار می گیرد. بیشترین سطح پیشرفت هم در میان این رتبه بندی ها، شهر منچستر انگلیس است که با صعود ۱۶ رتبه در جایگاه سی و پنجم قرار گرفته است که بهبود وضعیت امنیت در این شهر از دید کارشناسان علت صعود منچستر به این رتبه بوده است.

جایگاه تهران در این رتبه بندی

شهرتهران در ایران رتبه ۱۲۸ را به خود اختصاص داده است و در ۵ سال اخیر شهر های آبیجان در ساحل عاج، هانوی در ویتنام و بلگراد در صربستان از لحاظ فراهم آوردن امکانات شهرنشینی برای زندگی بیشترین سطح پیشرفت را داشته اند. در این میان نیز دو شهر از شهرهای ژاپن به نام های اوساکا و توکیو هم جزو ۱۰ شهر برتر جهان برای زندگی قرار گرفته اند. کاهش آمار جرم و جنایت و بهبود وضع حمل و نقل عمومی موجب شده تا این دو شهر در رتبه های سوم و هفتم واقع شوند.

شهر دمشق در سوریه، داکا در بنگلادش، لاگوش در نیجریه، کراچی پاکستان و پورت موزربی در گینه نو به ترتیب بدترین شهرهای جهان در این رتبه بندی هستند. آمریکا امسال نتوانسته است هیچ نماینده ای در بین ۱۰ شهر برتر جهان برای زندگی در این رتبه بندی داشته باشد.

هامبورگ از آلمان و هلسینکی فنلاند نیز دیگر در میان ۱۰ شهر برتر جهان برای زندگی جای نگرفتند در حال که در رتبه بندی های گذشته در جایگاه های دهم و نهم قرار داشتند، اما رتبه نهم امسال به کپنهاگ دانمارک رسید. در کل، در رتبه بندی بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال ۲۰۱۸، ۳ شهر استرالیا، ۳ شهر از کانادا و ۲ شهر از ژاپن در میان ۱۰ شهر برتر قرار گرفتند.

اما برخی شهر های آسیایی مثل کوالالامپور در مالزی، کاتماندو در نپال، کلمبو در سری لانکا و داکا در بنگلادش از جمله شهر هایی بوده اند که رتبه آنها در قیاس با سال گذشته سقوط کرده است. شهر سان خوآن در پورتوریکو که در سال گذشته با ۲ توفان بزرگ مواجه شد، بیشترین کاهش رتبه را داشته است و با ۲۱ پله سقوط به جایگاه هشتاد و نهم رسیده است. در زیر ۱۰ شهر برتر جهان برای زندگی در سال ۲۰۱۸ معرفی شده است:
۱- وین، اتریش
۲- ملبورن، استرالیا
۳- اوساکا، ژاپن
۴- کلگری، کانادا
۵- سیدنی، استرالیا
۶- ونکوور، کانادا
۷- توکیو، ژاپن
۸- تورنتو، کانادا
۹- کپنهاگ، دانمارک
۱۰- آدلاید، استرالیا

کلیه حقوق به آزانس مسافرتی تاپ سیر تعلق دارد.شمارنده