فقط 1.190.000 تومان

آفر ویژه تور زمینی ارمنستان

رزوراسیون کلیه هتلهای دبی با 20 درصد تخفیف - بلیط رفت و برگشت پرواز  از یک میلیون تومان

فقط 270 درهم

رزرو پرواز و هتل با بیشترین کیفیت و بدون محدودیت

فقط 26 دلار

جزیره هنگام

 جنوب ایران سرشار از شگفتی است و جزیره هنگام یکی از آنها به شمار می رود. فاصله جزیره هنگام تا قشم کم است و همین باعث می شود مسافران قشم، بازدید از جزیره دیدنی هنگام را در برنامه شان قرار دهند. اقامت در جزیره هنگام هم به نوبه خودش یکی از جذابیت های این جزیره محسوب می شود و البته کمتر کسی هست که بتواند قید ساحل نقره ای جزیره هنگام را بزند. در ادامه جاهای دیدنی جزیره هنگام را به شما نشان می دهیم .lما می خواهیم شما را سوار بر قایق کند و از میان آب های خلیج فارس بگذرد تا یکی از دیدنی ترین جزایر کشورمان را نشان تان دهد. کوله بارتان را بردارید تا به همراه یکدیگر راه جنوب ایران را در پیش بگیریم...


  • جزیره هنگام یکی از دیدنی ترین جزایر خلیج فارس است.
  • این جزیره در ایام خاصی از سال میزبان دلفین های زیبا و تماشایی می شود.
  • چهره بومی هنگام و پررنگ بودن سنت ها در آن از جمله جاذبه های محبوبش به شمار می روند.
  • در جزیره هنگام یکی از زیباترین و سنتی ترین بازارهای ایران را می بینید.
  • در آب های شفاف هنگام می توانید تماشاگر ماهیان و آبزیان باشید.
  • تماشای خرچنگ ها از نزدیک تجربه ای است که در هنگام نصیب تان می شود.
  • در جزیره هنگام می توانید خاردم مصری و جبیرها را نیز ببینید.
  • برای رسیدن به هنگام باید سوار قایق شوید و یک قایق سواری جذاب را در آب های خلیج فارس تجربه می کنید.

آشنایی با جزیره هنگام | جزیره ای کوچک در خلیج فارس

هِنگام، نام جزیره ای کوچک در خلیج فارس است که در دو کیلومتری جنوب شرقی جزیره قشم قرار دارد. این جزیره با 9 کیلومتر طول و شش کیلومتر عرض، وسعتی حدود 33.6 کیلومتر مربع دارد و ساختار آن به شکل یک مخروط ناقص به نظر می رسد. همین جزیره کوچک با ظاهری کاملا ساده، به بهترین شکل از شما میزبانی می کند و خوش ترین لحظات عمرتان را رقم می زند. اولین خوشگذرانی شما در این سفر، قایق سواری در میان آب های خلیج فارس است و خاطره سازی از همان ابتدای راه آغاز می شود.

جزیره هنگام سه روستا را در خود جای داده که عبارتند از: هنگام قدیم یا کهنه، هنگام نو یا جدید (ماشی) و غیل. کوه ناکس با 106 متر ارتفاع بلندترین نقطه این جزیره محسوب می شود. طولانی‌ترین قطر جزیره نیز به طول 9 کیلومتر از روستای هنگام کهنه تا روستای هنگام جدید است و کوتاه ترین قطر جزیره نیز 5 کیلومتر طول دارد. 

در این جزیره خبری از هیاهو نیست، خیابانی وجود ندارد و ماشینی تردد نمی کند. مردم مهربان، ساده و آرامند و رسم مهمان نوازی را به بهترین شکل به جای می آورند. همه چیز در اینجا آماده است تا آرامش را تجربه و به یاد ماندنی ترین خاطرات تان را خلق کنید. 

دیدنی های جزیره هنگام

هنگام سرزمین بسیار کوچکی است که دنیایی متفاوت را پیش روی تان قرار می دهد؛ فقط باید بدانید که در این جزیره به سراغ کدام دیدنی ها و تفریحات بروید. در ادامه به شما می گوییم که چه چیزهایی در این جزیره انتظارتان را می کشند.

1- ساحل زیبای هنگام

هیچ چیز بهتر از این نیست که دقایقی را در کنار خلیج همیشه فارس سپری کنی و رقص امواجش را به تماشا بنشینی. هنگام از هر سو با این پهنه نیلگون و زیبا احاطه شده و هر تکه از آن به شکلی خاص جلوه می کند. طول نوار ساحلی هنگام، 50 کیلومتر است و در هر قدم، تصویری متفاوت از دریا را خوهید دید. می توانید به سراغ سواحل صخره ای بروید و یا سواحل شنی آن را انتخاب کنید؛ در هر صورت با دیدن شکوه امواج خلیج فارس غرق تماشا می شوید.

2- ساحل نقره ای هنگام

حساب ساحل نقره ای هنگام از همه سواحل ایران سواست به همین خاطر به عنوان موردی کاملا مجزا از سایر سواحل از آن نام می بریم. در این ساحل ذراتی از نوعی کانیِ براق به چشم می‌ خورد که در میان ماسه ها جا خوش کرده اند و جلوه ای درخشان به ساحل داده اند.

بسیاری از گردشگران راه زیادی را می پیمایند تا دقایقی کوتاه را در این ساحل بگذرانند و از درخشش آن لذت ببرند. البته خیلی به اینکه بتوانید قدم در ساحل نقره ای بگذارید، دل خوش نباشید چرا که ممکن است مانع ورود شما به این قسمت از جزیره شوند.

در پی آسیب هایی که چند سال گذشته به خاطر برداشتن خاک توسط گردشگران به این ساحل وارد آمده، محدودیت هایی برای ورود به آن وجود دارد. اگر از تورهای گردشگری مستقر در جزیره قشم و بندر کندالو، استفاده کنید، می توانید سوار بر قایق از کنار این ساحل زیبا عبور کنید و شاهد دلبری آن باشید. برای استفاده از این تورها، احتیاجی به پرداخت هزینه اضافی نیست؛ در واقع با خرید بلیط قایق کندالو- هنگام، قایقرانان با مهربانی هر آنچه را که می توانند نشان تان داده تا گردشی خاطره انگیز را برای تان رقم بزنند.

 
 

3- ساحل درخشان هنگام

در زمان های خاصی از سال، شب ها ساحل جزیره هنگام چهره ای جادویی به خود می گیرد و آب در آن به رنگ آبی درخشان در می آید. چنین پدیده ای که در سواحل مالدیو و کالیفرنیا و دیگر نقاط دنیا هم رخ می دهد، ناشی از فیتوپلانکتون‌های دریایی است. این آبزیان ریز، وقتی در شرایط ناآرام قرار گیرند از خود نور ساطع می‌کنند و باعث می شوند که موج‌ها و ماسه‌های ساحل نیز به شکلی درخشنده به نظر برسند.

 
 

4- حیات وحش 

اگر فکر می کنید که هنگام به واسطه محصور بودن در آب نمی تواند پاسخگوی دوستداران حیات وحش باشد، کاملا در اشتباهید، در این جزیره و حوالی آن می توانید از تماشای جانداران زیر لذت ببرید:

*دلفین های هنگام

با فرارسیدن پاییز، آب های خلیج فارس مهمانان تازه ای را میزبانی می کنند. در اواسط این فصل، دلفین ها یکی یکی به نزدیکی هنگام می رسند و تا اواسط اردیبهشت در همین منطقه می مانند. گفته می شود که تا کنون ۱۳ گونه از ۴۰ گونه دلفین در آب های ایران از جمله خلیج فارس و دریای عمان ثبت شده است. دلفین های بازیگوش در آب بالا و پایین می روند و نمایشی کم نظیر را به راه می اندازند. گردشگران سوار بر قایق ها می شوند و خودشان را به میان آب های دریا می رسانند، آن ها فقط چند دقیقه منتظر می مانند تا اینکه دلفین ها به سطح آب آمده و زیبایی های دنیای آزاد و رهای شان را به نمایش بگذارند.

 

*جبیر

جِبیر یکی از انواع آهوی بومی شبه‌قاره هند و ایران است که در کشورهای هندوستان، پاکستان، افغانستان و ایران دیده شده‌ و بیشتر مناطق بیابانی و گرم را به عنوان زیستگاه خود انتخاب می کند. این جانور بسیار شبیه به آهوست اما اندازه‌ کوچک تر و بدن ظریف‌تر و لاغرتری دارد. بر خلاف آهو که فقط جنس نر آن شاخ دارد، هر دو جنس نر و ماده جبیر دارای شاخ هستند و گوش‌ها و دم آن ها نیز معمولا از آهو بلندتر است. جبیر برای زندگی به آب کمی نیاز دارد و همین مقدار کم را نیز از گیاهان تامین می کند.

جزیره هنگام یکی از مناطقی است که جبیر در آن زندگی می کند؛ اما باید خیلی خوش شانس باشید که بتوانید آن ها را ببینید چرا که به شدت انسان‌گریز بوده و می توانند با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت بدوند.

*خاردم مصری

خاردم مصری نام خزنده ای از خانواده سوسمار است که اندازه جنس نر آن به ۷۶ سانتیمتر می رسد. اعراب بَدوی به عنوان یک منبع تغذیه از گوشت این خزنده استفاده می کردند. امروز استفاده از گوشت این جاندار، به ندرت دیده می شود؛ اما اعراب چرم ساخته شده از پوست آن را مرغوب ترین نوع چرم می دانند.

امروزه تعداد خاردم های مصری در جهان به شدت رو به کاهش است و هنگام یکی از معدود زیستگاه های آن ها به شمار می رود.

*لاک‌پشت پوزه عقابی

یکی از جانداران ارزشمندی که می توانید در هنگام ببینید، لاک‌پشت پوزه عقابی است که از نمونه های کمیاب و در حال انقراض لاکپشت ها به شمار می رود. این جاندار یکی از ۴ لاک‌پشت دریایی است که در خلیج فارس دیده می شود و یکی از دو گونه لاک‌پشت دریایی است که سواحل ایران را برای تخم گذاری انتخاب می کند.

بیشترین زادآوری لاک‌پشت‌های دریایی در ایران به این گونه مربوط می‌شود؛ اما به دلیل برداشتن تخم های آن توسط بومیان، یکی از گونه های در معرض خطر انقراض به شمار می رود. در سال‌ های اخیر این گونه در جزایر نَخیلو و ام‌الکرم در استان بوشهر و جزایر قشم، شیدور، هندورابی، هنگام و هرمز در استان هرمزگان دیده شده است.

5- آکواریومی در میان خلیج فارس

در حوالی جزیره هنگام بخشی وجود دارد که با لقب آکواریوم یا موجودات آکواریومی شناخته می شود؛ جایی که می توانید تمام ماهی های رنگارنک، به صورت آزاد و رها ببینید. در این قسمت، به دلیل شفافیت بالای آب جانداران رنگارنگ دریایی به راحتی قابل مشاهده هستند و تنها کافیست کمی غذا برای آن ها بریزید تا بپرند و حرکات جالبی را به نمایش بگذارند. البته در این میان نباید خرچنگ ها را فراموش کنید که بر روی صخره هایی که سر از آب برآورده اند، به این سو و آن سو می روند.

ماهیان آکواریومی هنگام | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

6- خاک سرخ هنگام

شاید در میان جزایر خلیج فارس، هرمز، به واسطه خاک سرخش شهرت یافته باشد؛ اما بد نیست بدانید، این نوع خاک در هنگام هم یافت می شود و یکی از جذابیت های آن به شمار می رود. 

در این جزیره کوه‌ها و خاک‌های قرمز رنگی وجود دارد که با عنوان گِلک خوانده می شوند و در صنایع بسیاری به کار می روند. در صنعت سنگ‌های تزئینی برای ساخت ساختمان‌ها از این خاک استفاده می‌شود و ساخت و ساز اسکله و سایر تاسیسات نیز با استفاده از آن صورت می گیرد. مردم این منطقه، از خاک اینجا برای تهیه نوعی مربا نیز استفاده می کنند که به مربای سوراخ شهرت دارد.

7- بازار هنگام

بازار هنگام یکی از دیدنی ترین بازارهای محلی کشورمان است؛ این بازار با مصالح بومی و محلی درست شده و در قدم به قدم آن رنگ و بویی از سنت های کهن جزیره وجود دارد. فروشندگان با لباس های خوش رنگ و لعاب محلی، زیباترین دست سازه های شان را که از صدف ها ساخته اند به شما ارائه می دهند. بازار هنگام تنها جایی برای خرید نیست بلکه به شما فرصت می دهد تا با مردم بومی همنشین شوید و داستان های جالبی را در مورد دریا از آن ها بشنوید.

 

8- بقایای استعمار

موقعیت مهم جغرافیایی جزیره هنگام موجب شد تا توجه انگلیسی ها به آن جلب شود؛ به اعتقاد آن ها، این جزیره با داشتن سواحل عمیق و مناسب برای لنگر انداختن کشتی ها و وجود چاه های آب و همچنین به دلیل واقع شدن در منطقه ی استراتژیک نظامی، اهمیت بسیاری داشته است. همین موضوع باعث شده تا در دوره هایی از تاریخ، بیگانگان به این جزیره بیایند و آن را اشغال کنند. هنوز آثار این تجاوزها در جزیره دیده می شود:

*تاسیسات بندری انگلیسی ها

 انگلیسی ها در زمان حکومت قاجار به ساختن خانه ها و تاسیساتی نظیر انبار ذغال، تلگراف خانه و غیره در هنگام مشغول شدند و تاسیسات بندری، دریانوردی و ساختمان های متعددی را ایجاد نمودند تا از همان جا بر خط کشتیرانی خلیج فارس نظارت کنند. آن ها در سال ۱۹۰۴ خط تلگرافی از جاسک به هنگام احداث کردند تا بتوانند به راحتی با دنیای بیرون از جزیره هم ارتباط داشته باشند. امروزه آثاری از این تاسیسات در هنگام به چشم می خورد و تاریخ استعمار این جزیره را روایت می کند.

*کشتی به گل نشسته پرتغالی ها

پرتغالی ها نیز در زمان صفویه پایشان به این جزیره باز شد و با افکار شومی که در سر می پروراندند، بساط خود را در هنگام پهن کردند. بقایایی ناچیز از کشتی به گل نشسته آن ها هنوز هم در اطراف جزیره وجود دارد و در نزدیکی محل تماشای ماهی های آکواریومی واقع شده است.

 

9- سنگ مادر و دختر

در نزدیکی روستای غیل جزیره هنگام، سنگ‌هایی به چشم می خورد که شبیه انسان هستند و همین شباهت باعث شده تا روایت هایی در مورد آن ها شکل بگیرد. به اعتقاد مردم این روستا، در زمان های دور، مادر و دختری به هنگام فرار از زورگویان، دست دعا بر می دارند و از خالق خود کمک می خواهند. خدا هم آنان را تبدیل به سنگ می کند تا از خطر در امان بمانند. امروزه این تندیس سنگی، به یکی از جاذبه های هنگام تبدیل شده است.

متاسفانه تصویری از این جاذبه در دست نیست. اگر عکسی از آن دارید آن را برای ما ارسال کنید تا با نام خودتان در کارناوال منتشر شود. عکس را اینجا آپلود کنید.

10- نخلستان های هنگام

یکی از جاذبه های قابل توجه جنوب کشورمان، نخلستان ها هستند که درختان نخل سر به فلک کشیده را در خود جای داده اند. جزیره هنگام نیز میزبان این درختان هست و نخلستان های آن زیبایی خاصی دارند. خرمای خوشمزه این نخل ها بیشتر به مصرف شخصی می رسند؛ اما بخشی از آن نیز روانه بازار می شوند و در سبد خرید مصرف کنندگان به چشم می خورند.

متاسفانه تصویری از این جاذبه در دست نیست. اگر عکسی از آن دارید آن را برای ما ارسال کنید تا با نام خودتان در کارناوال منتشر شود. عکس را اینجا آپلود کنید.

جزیره هنگام | Photo by : Sina Dadkhah
 

11- پارک کروکودیل | جاذبه ای که دیگر در هنگام نیست

با کمی جستجو در منابع مختلف، میان جاذبه های هنگام، نام پارک کروکودیل نیز به چشم تان می خورد که مدت هاست دیگر در این جزیره وجود ندارد و به قشم منتقل شده است. درست است که مزرعه کروکودیل نوپَک در سال 1389 در جزیره هنگام راه اندازی شد و به فعالیت پرداخت اما کروکودیل های آن در سال 1390 به پارک کروکودیل نوپک در قشم انتقال یافتند و در سال 1392 برای اولین بار تکثیر کروکودیل ها در این مکان صورت گرفت. امروزه این پارک در قشم پذیرای شما عزیزان است؛ پس در هنگام به دنبال آن نگردید.

خوشگذرانی در هنگام

برای آنکه در این جزیره لحظات خوشی را تجربه کنید، به یکی از فعالیت های زیر مشغول شوید:

1- تماشای دلفین ها

یکی از جذاب ترین قسمت های سفر به هنگام دیدن دلفین هاست که آزادانه به این سو و آن سو می روند و هیچ چیز آزادی را از آن ها نمی گیرد. به یاد داشته باشید که برای دیدن دلفین ها بهتر است صبح زود به سوی دریا بروید. محلی ها بر این باورند که دلفین ها در روزهای مواج به سطح آب نمی آیند و به سختی دیده می شوند. به گفته آن ها این جانداران برای زادآوری، مهمان آب های گرم خلیج فارس می شوند و پس از فرودین شروع به حرکت به سمت دریای عمان و اقیانوس می کنند. با توجه به این نکات، بهترین زمان را برای دیدن این آبزیان انتخاب کنید.

2- بازارگردی

 بازار هنگام از معدود بازارهایی است که هیچ اثری از مدرنیته در آن دیده نمی شود. همه چیز در این بازار رنگ و بوی سنتی دارد. صنایع دستی، روغن های مختلف، ادویه های محلی و بسیاری کالاهای ریز و درشت دیگر را می توانید در این بازار بیابید. خرید از این بازار را هم از دست ندهید چرا که قیمت های بسیار مناسبی دارد.

3- عکاسی

سفر به هنگام از آن دسته سفرهایی است که نباید بدون ثبت تصویر پایان بپذیرد. سوژه های زیادی در این جزیره هستند که می توانند در لنز دوربین شما جای بگیرند؛ از دلفین ها گرفته تا رنگ و لعاب سنتی جزیره و زیبایی سواحل آن.

4- شنا در آب های خلیج فارس

 در هنگام، پلاژ یا محل به خصوصی برای شنا وجود ندارند؛ اما اگر از محلی ها بپرسید حتما به شما نقاط بکر و مناسب شنا را نشان خواهند داد و می توانید در آن مکان ها لذتی خاص را تجربه کنید. فقط به یاد داشته باشید که به تنهایی این کار را انجام ندهید و حتما قبلا شنا در دریا را تجربه کرده باشید.

حواستان به طوطیاهای دریا و خرچنگ ها هم باشد چرا که به هیچ عنوان رفتار مهربانانه ای با شما نخواهند داشت. طوطیا یکی از ساکنان خلیج فارس است که با تیغ های تیزش می تواند به شما آسیب بزند؛ اما نگران نباشید، اگر با آن ها برخورد داشتید و با تیغ های شان از شما استقبال کردند مشکلی متوجه سلامتی شما نخواهد شد و درد نیز بعد از مدتی از بین می رود.

لوازم مورد نیاز و به ویژه آب شیرین برای شستشو پس از آب‌تنی را از یاد نبرید تا شوری آب دریا اذیت تان نکند. اگر تجربه و وسایل غواصی و دوربین های مناسب استفاده در زیر آب هم دارید، فرصت ثبت عکس های بی نظیر را از دست ندهید؛ البته مراقبت از جانداران دریایی را فراموش نکنید.

جزیره هنگام | Photo by : Unknown

5- خوشمزه گردی

 در هنگام خبری از رستوران های شیک و لوکس نیست؛ اما خوشمزه ترین غذاها را خواهید یافت چرا که همه مواد اولیه آن ها از دریا تامین می شوند و تازه هستند و طبخ آن ها نیز توسط مادران جزیره صورت می گیرد.

 

6- نقش ریختن

  چشمان تان را ببندید و دست تان را به یکی از هنرمندان هنگام بسپارید تا در چند لحظه زیباترین نقش حنا را بر روی پوست تان ببینید. این کار در فرهنگ بومی با عنوان نقش ریختن شناخته می شود. جالب اینجاست که تمامی این نقش و نگارها ذهنی هستند و کاملا بداهه طراحی می شوند. توجه داشته باشید که نقش حنا در روز اول نارنجی رنگ است و کم کم به رنگ قهوه ای در می آید و اگر آن را چرب کنید مدت زمان بیشتری روی پوست تان می ماند.

 

7- آب کشیدن از چاه

 مردمان خونگرم هنگام آن قدر مهمان نواز هستند که به شما اجازه دهند یکی از متفاوت ترین کارها را تجربه کنید. کافیست به نخلستان بروید و با کسب اجازه از بومیان، آب از چاه بکشید و از خنکی و طعم آن لذت ببرید.

 8- پرنده نگری

 شاید که هنگام به عنوان مقصد پرنده نگری شناخته نشده باشد؛ اما آب و هوا و شرایط زیستی این جزیره کم از قشم ندارد و پرندگان گاهی به آن سر می زنند. اگر خوش شانس باشید برخی از گونه های پرندگان همچون اگرت خاکستری را در جزیره خواهید دید.

 

اقامت در جزیره هنگام

در هنگام هیچ اثری از هتل یا مهمانسرا نمی بینید؛ در عوض می توانید در یکی از خانه های محلی ساکن شوید و لذت شب مانی در بافت سنتی این جزیره را بچشید. اگر هم به دنبال هتل هستید، محل اقامت تان را در قشم انتخاب و سفری یک روزه به هنگام را تجریه کنید.

کمپینگ هم دیگر گزینه شماست؛ البته اگر اصول آن را بدانید و وسایل لازم را داشته باشید.

امکانات جزیره هنگام

با وجود جاذبه های فراوان جزیره و استقبال زیاد گردشگران از آن، هنوز امکانات قابل توجهی در جزیره وجود ندارد. نه رستوران، نه هتل و نه حتا یک سرویس بهداشتی مناسب!

البته همین نبود امکانات، برخی گردشگران را به شوق می آورد؛ به ویژه آن هایی که می خواهند مدتی را به دور از شهر و هیاهویش بگذرانند و زندگی را به سبک بومی تجربه کنند.

 

بهترین فصل سفر

از اواسط پاییز تا اواسط اردیبهشت بهترین زمان سفر به هنگام است؛ البته اگر می خواهید شانس بیشتری برای دیدن دلفین ها داشته باشید، بهتر است برنامه ریزی سفر خود را برای ماه های آذر و دی انجام دهید.

بهار و تابستان: ایام عید نوروز، تعداد گردشگران در قشم و هنگام به اوج خود می رسد. در نیمه اول اردیبهشت نیز کم و بیش مسافرانی در این جزیره دیده می شوند؛ اما با گرم شدن هوا، کمتر کسی راهی این خطه از ایران می شود.

پاییز و زمستان: در پاییز و زمستان هوای هنگام معتدل می شود و در ماه های آذر و دی حضور دلفین ها به خوبی مشهود است. 

راه دسترسی

جزیره هنگام از نظر تقسیمات سیاسی در استان هرمزگان قرار دارد و جزئی از شهرستان قشم و به‌ عنوان یکی از دهستان‌های این شهرستان به مرکزیت روستای ماشی (هنگام جدید) به‌شمار می‌رود. فاصله این جزیره تا بندرعباس حدود 79.6 کیلومتر و تا شهر قشم حدود 53.7 کیلومتر است.

 برای رسیدن به جزیره هنگام باید در ابتدا راهی قشم شوید و خودتان را به اسکله کندالو برسانید. در این اسکله قایق هایی وجود دارند که با هزینه نفری 15000 تومان شما را به هنگام می رسانند. فاصله بندر کندالو تا اسکله جزیره هنگام حدود 7 تا ۱۰ دقیقه است و قایق ها از 8 صبح تا غروب آفتاب جابه جایی مسافران را انجام می دهند.

چگونه به قشم و اسکله کندالو برویم؟

1- می توانید با خرید یک بلیط هواپیما به مقصد قشم به راحتی خود را به این جزیره برسانید. فاصله فرودگاه قشم تا بندر کندالو حدود ۱۰ کیلومتر است. 

2- با هواپیما یا قطار به بندرعباس بروید و خودتان را به اسکله شهید حقانی برسانید. اتوبوس های دریایی در این اسکله، شما را به شهر قشم می رسانند. فاصله شهر قشم تا اسکله کندالو حدود ۵۰ کیلومتر است و تاکسی هایی هستند که شما را به این اسکله می برند. 

3-  با خودرو شخصی به بندرعباس بروید و از آنجا به سمت اسکله بندر پل حرکت کنید. فاصله بندرعباس تا اسکله بندر پل ۸۰ کیلومتر بوده و حدود ۱ ساعت ۱۵ دقیقه طول می کشد. با تهیه بلیط لندیکرافت به قیمت 92000 تومان برای رفت و برگشت، خودرو را سوار بر لنج کنید و به بندر لافت در قشم بروید. طول مسیر از بندر لافت تا اسکله کندالو حدود ۴۲ کیلومتر است و ۴۰ دقیقه به طول می انجامد. 

اسکله کندالو | Photo by : Amir Ghayoomi

سوغات جزیره هنگام

از جزیره هنگام دست خالی برنمی گردید چرا که گزینه های وسوسه کننده ای برای خرید سوغاتی در این جزیره وجود دارد. زیورآلاتی که با صدف ها درست شده اند، موجودات تاکسیدرمی شده دریایی، ادویه جات و روغن محلی به ویژه روغن کوسه و ... را در بازار هنگام پیدا خواهید کرد. 

تاریخچه جزیره هنگام

جزیره هنگام به واسطه قرارگیری در میان آب های خلیج فارس و نزدیکی به تنگه هرمز و جزیره قشم موقعیت جغرافیایی، از اهمیت راهبردی و نظامی شایان توجهی برخوردار بوده و به همین دلیل بیگانگان توجه خاصی به آن داشته اند. در عصر صفویه، پرتغالی‌ها این جزیره را تصرف کردند و انگلیس‌ها نیز در دوران قاجاریه، بساط استعمار خود را در هنگام پهن نمودند.

دولت انگلیس روش سیاستمدارانه ای را برای سلطه بر جزیره اتخاذ کرده بود؛ این دولت در حرف، هنگام را متعلق به کشورمان می دانست و همواره بر مالکیت دولت ایران نسبت به هنگام تاکید داشت؛ اما در عمل با حضور نظامی در جزیره، از اعمال حاکمیت دولت ایران بر این بخش از کشور ممانعت می ورزید. حضور نظامی انگلیس در هنگام تنها بخشی از ماجرا بود و همزمان با حضور نیروهای نظامی، یک شیخ عرب و سنی مذهب با گرایش وهابی نیز بر این جزیره حکمفرمایی می‌کرد. حتا سلطان مسقط نیز به این جزیره چشم داشت و ضمن بازدید از آن تلاش کرد تا بر هنگام تسلط یابد. دولت انگلیس نیز از یک سو بر حاکمیت ایران بر جزیره تاکید داشت و از سوی دیگر به طور ضمنی از نافرمانی‌های شیخ هنگام نسبت به دولت ایران و مداخلات سلطان مسقط نیز پشتیبانی می نمود و به شیوه‌های گوناگون تلاش می کرد تا در مقابل اعمال حاکمیت دولت ایران بر هنگام ایستادگی کند.

این وضعیت سیاستمدارانه انگلیس تا مدت ها ادامه داشت تا اینکه در اردیبهشت ماه ۱۳۰۷ و مدتی پس از آغاز سلطنت رضاشاه، دولت ایران درصدد اعمال حاکمیت بر جزیره هنگام برآمد. به واسطه این تصمیم، در بیستم اردیبهشت ماه، سه کشتی نظامی ایران به نام های گیلان، آذربایجان و پهلوی به فرماندهی ریاست ساخلوی (پادگان) بندرعباس به سوی هنگام حرکت کردند تا این جزیره را از اشغال نظامیان انگلیسی درآورند.

در نوزدهم آبان ماه ۱۳۱۱، سفارت انگلیس در تهران یادداشتی به وزارت امور خارجه ایران می فرستد و از مسئولان می خواهد که از تقاضای تخلیه جزیره هنگام از نظامیان و کشتی‌های انگلیسی صرف نظر کند؛ اما این درخواست، مورد قبول واقع نمی شود و نظامیان انگلیسی چاره ای جز خروج از هنگام و تحویل جزیره به دولت ایران پیدا نمی کنند.

یکی از آثار جالبی که بقایای آن در جزیره دیده می شود محل های دیده بانی هستند که در روزگاران گذشته برای نگهبانی از جزیره استفاده می شدند و این روزها به متروکه ای بدل شده اند.

روستاهای جزیره هنگام

همانگونه که گفتیم در جزیره هنگام سه روستا وجود دارد که در کنار یکدیگر قرار گرفته و از طریق راه شوسه به هم مرتبط اند. در اینجا توضیح کوتاهی در مورد این روستاها ارائه می دهیم:

روستای هنگام نو: زمین این روستا شنی است و جای مناسبی برای پهلو گرفتن قایق‌ها به شمار می رود. در این روستا تاسیسات اسکله، پاسگاه انتظامی، کارخانه آب شیرین‌کن، دفتر پست و مدرسه قرار دارد.

روستای غیل: این روستا بین 2 روستای نو و قدیم هنگام واقع شده است. به واسطه قرار گرفتن روستای غیل در گودی، آب بسیاری را در خود جمع می‌کند و به همین دلیل به این نام خوانده می شود. حدود 200 تَن در این روستا زندگی می کنند که سنی و شیعه اند و به زبان عربی و فارسی سخن می گویند. آب آن از چاه و باران تامین می شود و محصول شان غلات است. اهالی غیل از صید ماهی و زراعت امرار معاش می کنند.

روستای قدیم: این روستا نسبت به 2 مورد دیگر جمعیت کمتری دارد و در فاصله 4 کیلومتری از آن ها قرار گرفته است. اکثر خانه‌های این روستا خالی از سکنه هستند و اکثر اهالی به ماهی‌گیری به ویژه صید کوسه مشغولند.

نامگذاری جزیره

پیش از آنکه این جزیره با عنوان هنگام شناخته شود با نام های هنجام و هنیام شناخته می شد. این جزیره در پارسی باستان هنگاما نام داشت و در ارمنی نیز به انگام معروف بود. نام این جزیره به معنی وقت، زمان و گاه است و از دو بخش هن+گام تشکیل شده است.

مردم جزیره هنگام

حدود 615 نفر در جزیره هنگام زندگی می کنند و 141 خانه در آن وجود دارد. بیشتر مردم با هم رابطه خویشاوندی دارند و اغلب به صیادی و ماهیگیری مشغولند. پرورش ماهی در قفس و پرورش میگو نیز از دیگر فعالیت های مردمان این جزیره است و در فصل سفر و گردشگری، مشاغلی همچون راهنمای گردشگران و فروش صنایع دستی به عنوان منبع اصلی درآمد مردم به شمار می رود. معادن نمک و خاک و سرب نیز موقعیت اقتصادی خوبی را برای جزیره فراهم نموده اند و بخشی از درآمد ساکنان را تامین می کنند. بر اساس نقل قول محلی ها اکثر ساکنان جزیره هنگام، به علت اختلافات قومی و درگیری با بخشی از ساکنان قشم، این جزیره را ترک کرده و به کشورهای عربی رفته اند.

 

کلیه حقوق به آزانس مسافرتی تاپ سیر تعلق دارد.شمارنده